Share/Save/Bookmark
امر به معروف و نهي از منكر در شريعت اسلامي
صباح پیش شماره 1 > نویسنده : سيدمحمدتقي علوي کد: 360

پرسش 1. بعضي از شرايط امر به معروف و نهي از منكر را بيان فرماييد.
آمر به معروف و ناهي از منكر، معروف و منكر را بشناسد؛ احتمال تأثير بدهد؛ بداند كه شخص معصيت‌كار بنا دارد معصيت خود را تكرار كند و امر و نهي مفسده نداشته باشد.
پرسش 2. در مواردي كه اصل دين در خطر است، آيا امر به معروف باز هم موكول به عدم ضرر به اشخاص است؟
اگر معروف يا منكر از اموري باشد كه شارع مقدس به آن اهميت زيادي مي‌دهد، مثل اصول دين و مذهب مجرد ضرر، موجب واجب نبودن نمي‌شود و در صورت نياز بذل جان و مال واجب مي‌شود.
پرسش 3. آيا وظيفه‌‌ي آمر به معروف و نهي از منكر فقط گفتاري است؟
خير؛ يكي از مراتب، گفتار نرم و متين و مرحله‌ي بعد، سخن گفتن تند و خشن است و مراتب ديگر آن، رو ترش كردن و اعراض، ضرب و جرح و هدم و تخريب است. البته در تمام مواردي كه نياز به تصرف در اموال ديگران و يا ضرب و جرح باشد، نياز به اجازه‌ي از مجتهد جامع الشرايط دارد و در حكومت اسلامي موكول به اجازه‌ي مسئولين امر است.
پرسش 4. اگر در ماشين، راننده نوار موسيقي مطرب گذاشت، وظيفه چيست؟
چنان‌چه احتمال تأثير مي‌دهيد، نهي از منكر نماييد و اگر احتمال تأثير نمي‌دهيد، نهي از منكر ساقط است؛ خودتان گوش نكنيد. سماع غير عمدي اشكال ندارد بلكه استماع حرام است.
البته ‌چنان‌چه اطلاع به مسئولين امر موجب جلوگيري از تكرار گناه مي‌گردد، اطلاع به مسئولين هم از مصاديق نهي از منكر است.
پرسش 5. با كساني كه به بهانه‌ي عمل بعضي نهادها و ادارات، اقدام به عمل خلاف مي‌كنند، چگونه برخورد نماييم؟
اگر شخص معتقد به مباح بودن فعل حرامي باشد، در اين صورت نهي از منكر ساقط مي‌گردد. بلي از جهت تنبيه غافل و ارشاد جاهل، تذكر و ارشاد لازم است.

Share/Save/Bookmark
نظرات بینندگان (0 نظر تاکنون ثبت شده است )
ارسال نظر
تقارن ميلاد امير مؤمنان و ايام مبعث رسول اكرم(ص) يادآور پيوند ناگسستني امامت با رسالت است. خرسنديم كه به عنوان خادمان حوزه‌ي علميه، طلوع صباح را در سال روز ولادت امير مؤمنان علي(ع) كه قله‌ي امامت، حامل قرآن، مدار حق و تجلي بخش شريعت نبوي و دين محمدي است شاهديم. به اين مناسبت اولين پيش شماره‌ي نشريه، به محوريت امامت شكل گرفت. در مكتب شيعه، امامت پديده و مفهومي است نظير نبوت؛ آن هم عالي‌ترين درجات آن[1]. امامت روح و مغز و جان تمام عقايد و اعمال انسان است؛ «من مات بغير امام مات ميتة جاهليه».[2] امامت نشانه‌ي توحيد است و از اين روست كه امام صادق(ع) فرمود: «امام نشانه‌اي است ميان خداوند عزوجل و مردم. كسي كه او را شناخت مؤمن، و كسي كه او را انكار كرد كافر است»[3]. امامت نظام امت و زمام دين است[4]. امامت كشتي نجات و قرين كتاب خداست. امامت وارث علم انبيا و حافظ دين خداست. مهر پاكان در ميان جان نشان دل مده الا به مهر پاكشان آري، صراط امامت كه ادامه‌ي صراط انبيا است، همان صراط مستقيمي است كه در غيبت امام در جلوه‌ي علما تداوم و تجلي مي‌يابد (ان العلماء ورئة الانبياء) و كسي كه بر راه واحد و مستقيم قرآن و عترت گام نهد، مي‌تواند آرزوي وصال حق و رستگاري دنيا و آخرت را داشته باشد؛ چرا كه اين راه، ميزان عدالت و نشانه‌ي طريق حقيقت است؛ «قل ان كنتم تحبون الله فاتبعوني». صباح كه اميد تبيين چنين راهي را دارد، با تكيه بر لطف الهي، فعاليت خود را در زمينه‌هاي زير آغاز مي‌كند: گفت‌وگو با علما، پاسخ به پرسش‌ها و شبهات ديني، نقد كتاب، نقد مقالات مطبوعات، تعظيم و تبيين مناسبت‌ها، معرفي آثار ديني، معرفي و نقد پايگاه‌هاي اينترنت. سردبير [1] . مطهري، مرتضي، امامت و رهبري، ص 163. [2] . شرح ابن ابي‌الحديد، ج 13، ص 242. [3] . بحارالانوار، ج 23، ص 83. [4] ـ اصول كافي، ج 2، ص 30.
 
رسول خدا صلى الله عليه و آله :

«مَن أحَبَّ الدُّنيا ذَهَبَ خَوفُ الآخِرَةِ مِن قَلبِهِ؛»

«كسى كه دنيا را دوست داشته باشد، ترس از آخرت از دلش برود.»

بحارالانوار: ج 78 ص 315 ؛

طراحي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

  • قابل قبوله
  • چنگي به دل نميزنه
  • در نوع خودش بي نظيره
  • خيلي جالبه
Ajax Loader
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات است. استفاده از مطالب این پایگاه باذکر منبع بلامانع است.
قم - خیابان معلم - کوچه 12جنب جامعه مدرسین -حوزه علمیه قم تلفن : 37737217-025 نمابر : 37737213-025 کدپستی : - 4466 37185