Share/Save/Bookmark
قانون اساسي و ضمانت‌هاي اجراي آن
صباح پیش شماره 2 > نویسنده : محمدرضا باقرزاده کد: 355

قانون اساسي به دليل آن كه تنظيم كننده‌ي روابط سياسي حاكمان و مردم است و قدرت سياسي به طور عمده در دست حاكمان است، طبيعتاً از قدرت اجرايي بي‌طرفي كه عادلانه هر گونه نقضي نسبت به آن را پاسخي قاطع دهد، بي‌بهره است. بدين‌سان است كه پرسش از ضمانت اجراي قانون اساسي، رخ مي‌نمايد. ممكن است به جاي اصـطلاح «ضمانت ‌اجرا» عنوان «نظارت بر اجراي قانون اساسي» «مسئوليت اجراي قانون اساسي» و ... نيز به كار رود كه همگي حاكي از معناي واحدي است؛ يعني نيروي الزام كننده‌اي كه نيروهاي جامعه را وادار به پذيرش اجراي قانون اساسي مي‌كند. كتابچه‌ي «قانون اساسي و ضمانت‌هاي اجراي آن» كه از سوي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه‌ي علميه انتشار يافته، در مقام پاسخ‌گويي به اين پرسش است كه آيا قانون اساسي ضمانت اجرا دارد؟ ضمانت‌هاي اجراي آن در هر يك از اجزا‌ و فصول و اصول آن چيست؟ ضامن اجراي قانون اساسي در كليت آن كيست؟ نقش رييس جمهوري در ضمانت اجرا چگونه است؟ و رابطه‌ي اصل 113 و تفكيك قوا، نقش قوه‌ي قضاييه، قوه‌ي مقننه و رهبري در ضمانت اجرا، بخشي از سؤالاتي را تشكيل مي‌دهد كه اين مجموعه پاسخ‌گويي به آن‌ها را در بر دارد. اين كتابچه كه در 70 صفحه تدوين گشته، حاصل گفت‌و‌گويي با دانشمند فرهيخته، حجت‌الاسلام والمسلمين عباس كعبي، استاد محترم حوزه و دانشگاه است كه در دو گفتار نظم و نسق يافته است. گفتار اول، بر محور كلياتي درباره‌ي قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، نظير تعريف قانون اساسي از نظر حقوق و شريعت اسلامي، شيوه‌هاي پيدايش قوانين اساسي، شيوه‌ي تدوين قانون اساسي جمهوري اسلامي، شكلي يا ماهوي بودن قانون اساسي جمهوري اسلامي، اصول برتر اين قانون و ... شكل گرفته است.
در گفتار دوم، ضمانت‌هاي اجراي قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به طور مجزا مطرح و مورد بررسي قرار گرفته است. در اين گفتار، رهبري، شوراي نگهبان، قوه‌ي قضاييه، مجلس شوراي اسلامي، قوه‌ي مجريه، اصل تفكيك قوا، رشد آگاهي‌هاي عمومي و.... از جمله‌ي ضمانت‌هاي اجرا شمرده شده و در ذيل عنوان قوه‌ي مجريه اصل 113 قانون اساسي به طور مبسوط‌تر و جامع‌تر مورد توجه قرار گرفته است.
ضمن اين كه مطالعه‌ي اين اثر را به اهل علم و فرهنگ خصوصاً انديشه‌ي حقوقي و سياسي پيشنهاد مي‌كنيم، صادقانه معترفيم از آن جا كه اين اثر گامي نخستين در اين راستا است، مي‌تواند با ارشادها و نقد و نظرهاي بزرگان انديشه و فرهيخته‌گان جامعه‌ي اسلامي، سنگ بناي كارهاي بهتر قرار گيرد.

Share/Save/Bookmark
نظرات بینندگان (0 نظر تاکنون ثبت شده است )
ارسال نظر
حكومت جهاني امام زمان(عج) كه گستره‌ي آن عالم را فرا خواهد گرفت، نويد بخش تحقق اسلام در تمامي ابعاد زندگي انسان است. اين حكومت جلوه‌ي زيباي اسلام را كه به تمامي ابعاد وجود آدمي توجه دارد، نمايان ساخته، چشمان حقيقت‌جو را به سوي خود مي‌ربايد. قلمرو يا گستره‌ي دين از مباحث جدي دين‌پژوهي عصر حاضر است. اين مسئله كه از‌ مهم‌ترين موضوعات كلامي است، هم مورد عنايت عاشقان دين و تحقق آن در جامعه است و هم مورد توجه دين گريزان و يا دين ستيزان. قلمرو دين بحث از ابعاد و گستره‌ي دين است. اين پرسش‌ كه «آيا دين به جز بعُد فردي انسان، به ابعاد اجتماعي و سياسي زندگي آدمي نيز توجه دارد؟» از پرسش‌هاي اساسي اين بحث است. آيا اسلام تنها به دنيا پرداخته است يا ساختن دنياي سعادت‌مند را نيز نويد داده است؟ آيا دين به تلطيف عواطف و تنظيم و كنترل احساسات و... اين بشر مي‌پردازد و يا جنبه‌ي معرفتي انسان را نيز پاسخ مي‌دهد؟ اصلا روش تعيين قلمرو دين چيست؟ آيا پرداختن دين به دنياي انسان، به گونه‌اي اقلّي و اندك، پاسخ‌گوي نياز انسان خواهد بود؟ اين پرسش‌هاي گستره‌ي دين، پاسخ‌هاي متفاوتي يافته است، برخي با تكيه بر دانش آدمي و اتكاي او بر خويش در اين عصر و روزگار، به بي‌نيازي انسان از دين رسيده‌اند و دين را جز رابطه‌اي عاشقانه با خدا ندانسته‌اند. از نظر اينان، اگر هم دين به ابعاد دنيوي آدمي توجه كرده باشد، توجهي حداقلي و غير كافي خواهد بود و بيش‌تر نيازهاي آدمي، از غير دين بايد جسته شود. در مقابل، متفكران و علماي ‌اسلام، به گستره‌ي دين در ابعاد وجودي انسان اعتقاد داشته و هدف از نزول دين را ايجاد عبوديت عاشقانه در بستري عادلانه و جامعه‌اي سالم دانسته‌اند. از نظر اينان تأملي عاقلانه و مراجعه‌اي مؤمنانه، در اثبات اين مطلب كافي است و عقل و وحي، به يك سخن، آدمي را در زندگي فردي و جمعي دين و شريعت فرا مي‌خـوانند و او را به «قل ان كنتم تحبون الله فاتبعوني» ره‌نمون مي‌سازند.
 
امام حسن عسکری سلام الله عليه :

«ما أقبَحَ بِالمُؤمِنِ أن تَكونَ لَهُ رَغبَةٌ تُذِلُّهُ؛»

«چه زشت است براى مؤمن، به چيزى دل بندد كه خوارش سازد.»

بحارالانوار: ج 78 ص 374؛

طراحي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

  • قابل قبوله
  • چنگي به دل نميزنه
  • در نوع خودش بي نظيره
  • خيلي جالبه
Ajax Loader
تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات است. استفاده از مطالب این پایگاه باذکر منبع بلامانع است.
قم - خیابان معلم - کوچه 12جنب جامعه مدرسین -حوزه علمیه قم تلفن : 37737217-025 نمابر : 37737213-025 کدپستی : - 4466 37185